Jak funkcjonuje współczesna branża informatyczna?

0
97

Chociaż technologia stanowi nieodłączny element życia każdego z nas, to mało kto wysila się na tyle, aby zrozumieć zasady, które panują w branży informatycznej. W masowej świadomości utkwił obraz informatyka-programisty, którego jedynym zajęciem jest przesiadywanie całymi dniami przed ekranem komputera, wpisując niezrozumiałe skrypty do danego programu.

Chociaż tworzenie kodu jest bez wątpienia bardzo ważnym elementem pracy, to, aby cała infrastruktura informatyczna działała w sposób poprawny, należy kompleksowo podejść do wszystkich jej aspektów. W rzeczywistości zawody w tej branży są bardzo zróżnicowane, aczkolwiek na pierwszy rzut oka może wydawać się inaczej.

Kilka przykładów to:

• programista
• technik
• administrator sieciowy
• webmaster
• obliczeniowiec

Najważniejszy element infrastruktury informatycznej

Wbrew pozorom, wszystkie dane potrzebują fizycznego miejsca do przechowywania i dystrybucji. Żadna infrastruktura sieciowa nie może istnieć bez data center, czyli budynku w pełni dedykowanego technologii informatycznej. To właśnie tam znajdują się serwery oraz urządzenia przechowujące dane.

Czym charakteryzuje się data center?

Data center jest kluczowym obiektem dla pracy wielu informatyków. Pomieszczenia tego dotyczy wiele rygorystycznych zasad, ponieważ przechowywany tam sprzęt jest bardzo delikatny, często zawiera on także poufne informacje. Kontrola zaczyna się od samego dostępu do budynku, wpuszczane tam jest jedynie wąskie grono uprawnionych pracowników. Poza tym, każde data center musi posiadać sterylne warunki, gdyż kurz i pył mają fatalny wpływ na wrażliwe podzespoły znajdujących się tam urządzeń. Nie można zapomnieć również o dopracowanym systemie wentylacji i wydajnym chłodzeniu poszczególnych serwerów. Za niezbędne uznaje się awaryjne źródła energii elektrycznej, gwarantujące nieprzerwane dostawy prądu w obliczu odcięcia od zewnętrznych linii wysokiego napięcia. Nawet krótkie pozbawienie tego obiektu elektryczności może doprowadzić do poważnych usterek oraz nieodwracalnej utraty danych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here