Padłe sokoły z komina Elektrociepłowni Wrotków zostały otrute

0
20

Znane są już wyniki sekcji dwóch padłych piskląt z gniazda sokół z Elektrociepłowni Wrotków. Zwierzęta zostały otrute silnie toksycznym pestycydem.

Przypomnijmy – 7 maja we wtorek podczas transmisji na żywo z gniazda ptaków internauci wyrazili zaniepokojenie zachowaniem ptaków i ich gwałtownie pogarszającym się stanem zdrowia. Stan samicy i jej młodych szybko stał się krytyczny. Transmisję tymczasowo wyłączono.

Lubelskie sokoły zatruły się zakazanym pestycydem. Dwoje martwych piskląt zostało zabranych do badań w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach – jedynej takiej placówce w Polsce. Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne powiadomiło o wynikach analizy toksykologicznej. Oba ptaki silnie zatruły się karbofuranem. Substancja ta jest zakazana na terenie Unii Europejskiej. Środek ten pierwotnie służy celom owadobójczym, jednak w dużej dawce często jest wykorzystywany nielegalnie do eliminowania ptaków drapieżnych.

Niestety coraz więcej jest tego typu otruć. Ostatnio do puławskiego zakładu trafiło aż 20 martwych bielików, zatrutych toksyną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here