Poznaj kulturę podhalańską!

0
13

Wybierając się do Zakopanego nie sposób jest nie pomyśleć o tak charakterystycznej dla tego regionu, kultury podhalańskiej. Jakie są jej wyróżniki? Gdzie ją poznać?

Najlepsze apartamenty – Tatry na wyciągnięcie dłoni

Jeśli chcesz skutecznie poznać kulturę Podhala, zamieszkaj w miejscu, z którego łatwo będziesz mógł zwiedzać. Liczy się dla Ciebie wygoda? Najbardziej odpowiednie luksusowe apartamenty – Zakopane bez dwóch zdań. W samym mieście znajdziesz nie tylko Muzeum Tatrzańskie, ale też liczne wille, dworki i karczmy, które idealnie odwzorowują regionalną kulturę. Gdzie są położone najlepsze apartamenty? Zakopane centrum miasta i Krupówki!

Pod górskimi pastwiskami

Nazwa „Podhale” nawiązuje do geograficznego położenia regionu pod halami, czyli pastwiskami, na których wypasało się owce. Tutaj wytworzyła się odrębna kultura góralska, ze swoim folklorem, sztuką i kulturą. Oczywiście jednym z podstawowych wyróżników jest gwara góralska, która posiada wiele archaizmów staropolskich oraz naleciałości z innych państw – słowackich, bałkańskich i węgierskich.

Na zwyczaje i sztukę wpłynęło życie codzienne. Większość zdobień dotyczyło sztuki użytkowej, która miała nieraz naprawdę bogate elementy dekoracyjne. Zdobiło się wszystko – półki, krzesła, stoły, łyżki. Podstawą sztuki podhalańskiej była rzeźba, snycerstwo – czyli zdobnictwo w drewnie, malarstwo na szkle oraz hafty. Ręcznie wykonywane przedmioty były unikatowe – dziś niestety ze względu na turystów moda na sztukę podhalańską zbyt się rozpowszechniła, a wraz z nią przyszła masowość i niska jakość.

Zamieszkaj w chacie i zjedz w tradycyjnej karczmie

Najlepszym sposobem na poznanie regionalnej kultury jest zanurzenie się w niej. Dlatego nawet jeśli na co dzień wolisz mieszkać w apartamencie, spędź jedną noc w schronisku lub pensjonacie, prowadzonym przez górali. Porozmawiaj z gospodarzami – dowiesz się o historii i kulturze od najlepszego źródła! Będziesz miał okazję potowarzyszyć w kuchni i zobaczyć jak przygotowywane są tradycyjne posiłki. Polecamy także abyś wybrał się wieczorem do prawdziwej karczmy. Tam oprócz wyśmienitej kuchni góralskiej będziesz miał okazję usłyszeć regionalną muzykę.

A może muzeum?

Muzeum Tatrzańskie zaprasza do siebie wszystkich zainteresowanych kulturą podhalańską. Główny gmach ma trzy stałe wystawy: historyczną, etnograficzną i przyrodniczą. Ponadto, ma dziewięć filii położonych w całym regionie. Znajdują się one w naprawdę pięknych budynkach – willach, dworkach i zagrodach, których wnętrze i wyposażenie odwzorowuje niegdyś codzienne życie byłych mieszkańców.

Kultura podhalańska jest naprawdę bardzo głęboka. Warto jest poświęcić jej chwilę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here