100 lat Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

0
259

27 lipca 1918 roku został otwarty Uniwersytet Lubelski – uczelnia z wieloma tradycjami, która musiała przejść długą drogę oraz oprzeć się wyraźnej niechęci władz komunistycznych oraz niepewnej sytuacji podczas drugiej wojny światowej.

Początkowo na uczelni działały zaledwie cztery wydziały, a jej siedziba mieściła się w budynku seminarium duchownego. Wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości Uniwersytet Lubelski stał się jedną z ważniejszych jednostek humanistycznych w kraju. W 1922 roku uniwersytet przeniósł się do nowych budynków, usytuowanych przy Alejach Racławickich. W 1928 roku uniwersytet zmieniła nazwę na Katolicki Uniwersytet Lubelski.
Rozwój uczelnie wyraźnie zahamował wybuch II wojny światowej. Uniwersytet zamknięto, a jego budynki przeznaczono na szpital wojskowy. Wciąż prowadzono tajne nauczanie, jednak wielu wykładowców trafiło do obozów koncentracyjnych.
Władze ludowe próbowały ograniczyć autonomię uczelnie, jednak na Katolicki Uniwersytet Lubelski przybywali kolejni znani wykładowcy. W 1954 roku wykładowcą został tutaj Karol Wojtyła, który został kierownikiem katedry etyki. Po upadku komunizmu uczelnia odzyskała pełną swobodę oraz cenne dotacje z budżetu państwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here