Jak przystosować łazienkę dla osób niepełnosprawnych?

0
9

Łazienka to pomieszczenie, które musi być funkcjonalne i wygodne. Jednak nie zawsze jest taka możliwość. Czasami niezbędne staje się dodatkowe doposażenie tego pomieszczenia, aby umożliwić korzystanie z nich osobom starszym lub niepełnosprawnym.

Łazienki dla niepełnosprawnych – o tym musisz pamiętać

Projektując łazienki bardzo często skupia się na funkcjonalności i estetyce, jednak czasem zapominamy o potrzebach osób o ograniczonej możliwości ruchu. Łazienka dla niepełnosprawnych musi być spora. Powinno być tu wystarczająco miejsca, aby móc w komforcie poruszać się na wózku i dojechać do każdego sprzętu. Zainwestuj w poręcze, które powinny znajdować się w odległości około 95 cm od siebie. Taka odległość pozwala na manewrowanie wózkiem, ale także poruszanie się o lasce lub o kulach. Drzwi do łazienki powinny mieć co najmniej 90 cm – to pozwoli na łatwy przejazd wózka.

Salon łazienek Ci pomoże

Jeśli nie jesteś pewny jak zaplanować odpowiednio całe pomieszczenie, aby nadawało się dla osoby o ograniczonych możliwościach ruchowych, skorzystaj z pomocy salonu łazienek, który wykonywał już podobne projekty. Specjaliści pomogą Ci dopasować wysokości do płaszczyzn widzenia oraz wybiorą takie meble i sprzęty, które będą w zasięgu rąk. Nawet jeśli nie masz wśród bliskich osób niepełnosprawnych, warto jest zadbać o ergonomiczne i bezpieczne wnętrze. Dzięki temu, taka łazienka długo Ci posłuży, nawet jeśli zmieni się Twoja sytuacja życiowa. A w razie nieszczęśliwego wypadku, nie będziesz musiał mierzyć się z remontem.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Projektując łazienkę z uwzględnieniem potrzeb niepełnosprawnych trzeba zmierzyć się z wymaganiami bezpieczeństwa. Zachowaj szczególną ostrożność – uważaj na ostre krawędzie, które mogłyby stanowić niebezpieczeństwo w razie upadku czy stracenia równowagi. Z tego samego powodu lepiej jest wybrać łazienkę bez progów, a prysznic bez brodzika – daje to większe bezpieczeństwo, ale też komfort poruszania się dla osób, którym taka bariera mogłaby sprawiać trudności.

Zwróć także uwagę na mniej oczywiste rzeczy – czy klamka jest wygodna? Czy kosmetyki są na wyciągnięcie rąk? Czy osoba na wózku jest w stanie dostać się do umywalki? Czy jest odpowiednie oświetlenie i lustro na dobrej wysokości? Dzięki zadbaniu o takie drobne szczegóły sprawimy, że osoba niepełnosprawna będzie czuła się odpowiednio w takiej łazience.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here